Pomagając nam – pomagasz sobie, czyli słów kilka o uldze podatkowej

 

Zbliża się koniec roku, a co za tym idzie, kończy się czas, w którym rejestrujemy nasz przychód i wydatki za rok 2017. Nieważne czy jesteśmy podatnikiem zatrudnionym na etacie czy przedsiębiorcom, każdy z nas musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Każdy z nas jednak może skorzystać z przysługującej mu ulgi.
Jedną z takich ulg jest ulga 6% od dochodu, którą możemy odliczyć po wpłaceniu darowizny na organizację pożytku publicznego – np. na Stowarzyszenie Do Przodu.

Poniżej kilka słów na temat uzyskania ulgi.

Darowizny na cele publicznie i społecznie promowane są m.in. poprzez ulgę podatkową, z której korzysta się w deklaracji rocznej.

Odliczenia dokonuje się od dochodu podatnika, który zdecydował się w trakcie 2017 r. na dokonanie darowizny na rzecz określonej organizacji realizującej cele pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. 

Kto może odliczyć?

Wszyscy przedsiębiorcy oprócz  tych, którzy  rozliczają się na zasadach podatku liniowego (PIT-36L) oraz karty podatkowej (PIT-16A), mogą dokonywać darowizn i odliczać je od dochodu.

W przypadku ryczałtowców (PIT-28) darowiznę odliczyć można od przychodu. 

Ile można zyskać odliczając darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Podatnicy mają prawo do pomniejszenia swoich dochodów (przychodów) o darowizny przekazane na wskazane cele, ale łącznie do kwoty nie wyższej niż 6% osiągniętego w danym roku dochodu (przychodu), co wynika z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof. Oznacza to, że dokonując nawet kilku darowizn i tak nie odliczą więcej niż wskazane 6%.

Zachęcamy wszystkich, do skorzystania z okazji i przekazania darowizny na nasze cele statutowe 🙂

Listopad 2, 2017