Stare

Stare – dawniej – Stare Gulczewo, to niewielka wieś położona 9 km na wschód od Rogoźna, na południowo-zachodnim brzegu Jeziora Starskiego (Prusieckiego), przy drodze powiatowej nr 2032P Sierniki-Wiatrowo.

W źródłach znana od 1391 roku jako własność Świętosława Stareckiego (herbu Nowina). Przedstawicielami tego rodu byli bracia Sławnik i Jakub, kanonik gnieźnieński, występujący w źródłach od 1406 roku. W drugiej połowie XV wieku część działów posiadali także Nałęczowie z Golęczewa, skoligaceni z Nowinami ze Skoków i Starego, a w początkach XVI wieku pojawili się na krótko Pałukowie.

W 1510 roku w Starem powstał folwark, a w 1564 roku karczma. Wieś znajdował się w powiecie gnieźnieński, dekanacie obornickim i parafii lechlińskiej. W 1580 roku należała do Andrzeja Sobockiego, w 1618 roku do Jana Zakrzewskiego, natomiast w połowie XVII i wieku XVIII wieku do Rumiejewskiego. W 1717 roku klucz dóbr siernickich, łącznie ze wsią Stare nabył od Antoniego Rumiejewskiego podkomorzy wschowski – Józef Stefan Radoliński.

W końcu XIX wieku folwark zamieszkany był przez 104 osoby. Ze wsi Stare pozostała wówczas jedynie osada-huba, zasiedlona 8 mieszkańcami i wchodząca w skład Grzybowskich Olędrów.