Marlewo

Marlewo to wieś położona na krawędzi niewysokich wzgórz morenowych przy drodze wojewódzkiej nr 241 między Rogoźnem a Wągrowce, w odległości 3,5 km na północny wschód od Rogoźna. Nazwa wsi wywodzi się od imienia – Marka, Marl lub Marłek. Formy nazwy: Marlewo (1340), Markowo (1496), Marliewo (1534). W źródłach Marlewo wymienione jest od 1430 roku. Znajdowało się wówczas w powiecie gnieźnieński, w parafii Pruśce w dekanacie obornickim. Pierwszy znany właściciel, Lasota Marlewski, pochodził z rycerskiego rodu Grzymałów, do których Marlewo należało w Polowie XVI wieku. Tworzyło wówczas – łącznie z Pruścami i Wiatrowem – klucz majątkowy Prusieckich, jednego z odłamu Grzymałów.
W wiekach następnych zostało włączone do dominium siernickiego.

Przy drodze prowadzącej z Rogoźna do folwarku Marlewo, należącego do majątku Sierniki, ukryty jest wielki skarb. Olbrzymi granitowy kamień, którego powierzchnia jest płaska jak stół, wskazuje dokładnie to miejsce, w którym się skarb znajduje. Według przekazu, w tym czasie, gdy Szwedzi najechali Polskę, a szczególnie plądrowali klasztory, w których mnisi zgromadzili olbrzymie bogactwa, przeor pewnego klasztoru z cennym skarbem uciekał przed zbliżającymi się oddziałami szwedzkimi. Ciężkie, okute żelazem skrzynie wypełnione złotem i cenne sprzęty kościelne wiózł ze sobą. W pospiesznej ucieczce doszedł do granicy Marlewa, gdzie zwierzęta pociągowe uległy pod ciężarem 9 – aby nie oddać skarbu zbliżającym się Szwedom – zakonnik zakopał go głęboka i kazał na to miejsce przykulać ciężki kamień, ażeby później mógł skarb odnaleźć.”

W 1880 roku wieś Biniewo-Marlewo zamieszkiwało 91 osób (70 katolików, 21 ewangelików), posiadających łącznie 1131 mórg gruntów. Folwark w tym czasie liczył 108 mieszkańców i należał do doktora Władysława Szułdrzyńskiego. Nadal wchodzi w skład dominum w Siernikach. W latach 1905-1914 we wsi działało Towarzystwo „Straż” broniące interesów ludności polskiej. Po drugiej wojnie światowej folwark przejęła Stacja Hodowli Roślin Wiatrowo-Sierniki.